Wednesday, October 19, 2011

Анотация на семинара "Гласът на гражданското общество" за 2011 / 2012 г.

Семинар

Гласът на гражданското общество

2011 / 2012

Анотация

Семинарът цели да постави на обсъждане важни, ключови въпроси за обществото и неговите граждани.

Двадесет години след началото на прехода към демократично управление на обществото, все още не са положени основите за изграждане на неговите граждански структури. Преходът създаде редица негативни феномени – загуба на огромен обществен и държавен ресурс, съсредоточаване на собствеността в ръцете на малък брой граждани и обедняване на огромна част от населението, създаване на неформални силови структури в общността, девалвиране на обществените ценности и критерии. В тези двадесет години липсваха механизмите за въздействие от страна на гражданите върху обществените процеси. Единственото средство беше наказателният изборен вот, но този инструмент има функцията по-скоро на коректив, а не на механизъм за развитие на обществото.

Стремежът на всяка политика, самоволно насочена към управлението, е да изолира гражданите от възможностите за решаване на собствените им проблеми. По този начин властта ограничава ресурса на обществото и отстранява възможността за контрол и въздействие от страна на външни спрямо самата нея фактори. Този стремеж на властта има формата на натиск, но не по-малко и на оформяне на желание у гражданите да се отчуждят от общностния живот. Това става чраз вменяване на несигурност и страх, чрез установяване на неясни правила, чрез създаване на убеждение, че нищо не зависи от волята на индивидите, чрез унищожаване на перспективите за развитие.

Наред с това днес ние сме свидетели на натрапващото се съмнение в собствената ни идентичност като нация, като българи. На преден план в публичността излязоха пробивни хора със съмнителни способности, с ниско гражданско съзнание и без морални ценности, които създадоха непривлекателния и отблъскващ образ на съвременния българин – в очите на младите хора и на чужденците. Зад тези фигури, извън светлината на публичното и медийното внимание, остава огромно множество от хора – с добро образование и професионални качества, със стабилни критерии и ценности. Тези хора, производители на публичните блага и ресурси, са гражданите на България.

Ето защо днес е от решаващо значение отделянето на политическите от гражданските действия и въпроси. Гражданите могат да се отчуждят от политическите теми, но обществените въпроси остават като винаги открита собствена възможност и ангажимент. Днес нашето гражданско поле е неоформено, открито за строеж. Структурите на гражданското общество в България все още не съществуват, но това е едновременно предизвикателство и призвание – към нас, съвременните граждани, да ги изградим. Публичното ние, публичната свобода – това са тъкмо нашите общностни въпроси и проекти. Тези въпроси са винаги актуални във формата точно ние, точно днес, точно сега. Днес повече от всякога е важно да осъзнаем и подхванем собствените си възможности – да изградим онова публично битие, в което бихме желали да пребиваваме, да подхванем проектите, за които мечтаем.

Гражданското общество е такова публично пространство, в което гражданите са решени да реализират и отстояват своята общностна истина и своите общностни възможности.

Целта на този семинар е да даде своя принос – според възможностите си, в процеса на изграждане на структурите на гражданското общество.

Участниците в семинара, както и неговата аудитория, са представители на различни публични сфери – обществени фигури, интелектуаци, университетски преподаватели, представители на бизнеса, хора с ясна гражданска позиция.

No comments:

Post a Comment