Sunday, March 15, 2009

The Seminar's Poster and Annotation



АНОТАЦИЯ НА СЕМИНАРА

Производство и каузалност,
продуктивност и репродукция:
понятийни конструкции и
проекциите им в съвременния свят


I. Георги Ангелов:

Семинарът има за задача да набележи и подложи на дискусия някои от основните концептуализации на производството и продуктивността (критическата, диалектическата, феноменологико-херменевтичната, тази на критическия рационализъм, постпозитивистката, постструктуралистката); да съпостави техните преимущества и недостатъци; да анализира доколко те имат приложение спрямо актуални проблеми на науката и на съвременните общества. А също така и да отговори на някои от следните въпроси:

Кому принадлежи продуктивността – на природата, субекта, битието, човека, въображението, общността, техниката, симулацията, духа?

Каква е специфичната определеност на начините на про-из-веждане (Her-stellen) – създаване (битие), пораждане (genesis), творчество (poiesis), изработване (направа, techne), производство (Herstellung, Gestell), конституция (изграждане на общността или държавата), откриване (основополагане, иновация в науката, философията) и т.н.?

Какво характеризира отношението между различните начини на битие, фиксирано в преходите при възникването и унищожаването – например между наличност и подръчност, между Бъдене-ето-на (Dasein) и Бъдене-с (Mitsein), между Бъденето-ето-на, живите същества, заградени в своята среда и най-съществуващото от съществуващите неща (пребъдващото)?

Дали иновациите и откритията в съвременните науки са функция на продуктивността или на пренареждане и преоформяне на вече съществуващи знания?

Дали съвременните науки и философия са достатъчно продуктивни в сравнение например с началото на миналия век? Ако не – какви са причините за това?

Какъв е статутът на новите форми на знание и обучение, повлияни от новите средства за визуализация и предаване на информация? Има ли нова способност, която да отговаря за една предполагаема нова форма на конституция и синтез?


II. Асен Димитров:

Работна детайлизация на някои онтологически аспекти на производството:

Каква е разликата между физическа каузалност и производство? Във физическата вселена производство няма. Производството обаче, се появява в резултат на еволюцията на физическия свят. Защо и как става това?

1. Защо на природата въобще й е било необходимо да започне да произвежда?
2. Как природата е могла да започне да произвежда в условията на една детерминистична физическа каузалност?
3. Какъв е онтологическият ефект от един процес на производство? За разлика от ефекта на един стандартен физически каузален процес? Има ли разлика? Каква е тя?
4. Как и променя ли се природата на отделното нещо, както и въобще на Вселената, при наличието на онтологическия факт на производството?

Към въпроса за онтологическата природа на производството:

1.Производството като механизъм за овладяване на нови екзистенциални способности и възможности, на нови категориални хоризонти.
2.Производството като процес на научаване (learning), на обучение.

Продуктивните способности: епистемологичен разрез

1.Има ли уникални производителни способности, които физическите, каузално взаимодействащи си обекти не притежават?
Какво в частност са мотивационната и конструктивната способности?
Защо нещата от физическия каузален свят придобиват значение и смисъл за субектите?

2.Какъв е произходът на продуктивните способности?
Може ли да се търси той в един особен клас неравновесни информационни системи, способни на обучение – адаптивните системи?

Две характерни тематични области:

Проблемът за произхода на живота, още и проблем за интелигентната еволюция:
Как изследванията по биосемиотика демонстрират производителната, продуктивната природа на всички жизнени процеси както на микро, така и на макроеволюционно ниво?

Проблемът за производството на знания, на knowledge-how:
Има ли алтернатива на натуралистичните продуктивни способности, лансирани от съвременната епистемология?
Защо и как конструктивните средства стават трети, равноправен на субекта и обекта елемент на познавателното отношение?

Семинарът се провежда под формата на представяне на доклади и дискусии с водещи специалисти в областта на философията, обществените и естествените науки от България и чужбина. За контактите с чуждестранните специалисти е предвидено използването на виртуална конферентна връзка. В рамките на семинара ще бъдат проведени две работни кръгли маси. Представителните материали от семинара се публикуват в сборник на български и английски език.

No comments:

Post a Comment